hruba stavba bratislava, stavba na kluc bratislava, projekt rodinnych domov

Katalógový alebo individuálny projekt rodinného domu?

Projekt rodinného domuKonečne prišiel čas si postaviť vlastný dom, ale neviete sa rozhodnúť či si vybrať katalógový alebo individuálny projekt rodinného domu? Týmto článkom Vám chceme popísať jednotlivé výhody a nevýhody týchto druhov projektov.

Katalógový (typový) projekt

Katalógový projekt je projekt, ktorý je už vypracovaný čiže tvar domu aj dispozícia sú dané. Katalógový projekt domu si môžete nájsť na internetových stránkach kde sa tieto projekty predávajú, alebo si kúpite v papierovej forme katalóg rodinných domov.

Výhody:

- V terajšej dobe je množstvo firiem ktoré zabezpečujú typové tzv. katalógové projekty.  Mate možnosť vyberať z veľkej ponuky projektov, ktoré sú spracované pre rôzne situácie (rôzna orientácia,  dom pre úzky či široký pozemok, poschodové alebo prízemné rodinné domy, šikmá alebo plochá strecha atď.). 

- Benefit katalógového projektu je že projekt, ktorý si vyberiete je takmer ihneď k dispozícii. Štandardne je to do 14 dní. Dlhšia doba je iba v prípade keď sa jedná o novinku, alebo ak si vyžiadate zmeny v projekte.

-Ďalšia výhoda je  že si vyberiete dispozíciu domu ktorá Vám vyhovuje a hneď vidíte ako bude Váš dom vyzerať Projekty sú spracované pre realizáciu stavby s obsahom potrebným pre vybavenie stavebného povolenia (okrem osadenia a prípojok).  

-V dnešnej dobe je určite hlavným lákadlom cena projektu ktorá je nižšia voči individuálnym projektom.

Nevýhody:

-V uvádzanej cene za projekt štandardne neje zahrnuté osadenie stavby + prípojky. Čiže k cene si môžete pripočítať cca 500 EUR.

-Každá zmena sa platí. Keďže je projekt spracovaný tak každá zmena môže stať ďalšie priplatenie. Cena zmien závisí od rozsahu. Ak pôjde o posunutie priečok tak cena zmeny môže byť do 200 EUR, ale ak pôjde o posun nosných stien tak cena sa vyšplhá podstatne vyššie. Pri týchto zmenách upozorňujeme aby ste upravili aj profesie na ktoré ma zmena vplyv.  Aby ste nezistili že pri výstavbe nevyhovuje nosník lebo sa nepočítalo s predlžením domu, alebo že je potrebné viac podlahového vykurovania či dokonca že navrhnutý kotol neje postačujúci. Ohľadne toho sa vždy radšej poinformujte u predajcu, lebo ušetrený doplatok za profesie cca 400-700 EUR môže Vás neskôr stáť podstatne viac.

- v katalógových projektoch sa pri navrhovaní základov počíta s určitou únosnosťou zeminy, ktorá nemusí vyhovovať Vášmu pozemku. Problém nastáva v prípade že mate menej únosnú zeminu

- kedy bol projekt spracovaný? Stalo sa nám viackrát pri nacenovaní katalógového projektu, že projekt bol predaný napr. v roku 2013 ale vypracovaný bol 2003. Daný projekt nespĺňal ani minimálne legislatívne podmienky, tepelnotechnické či hygienické atď.. Pri kúpe sa určite pýtajte na dobu spracovania projektu resp. či je aktualizovaný a prispôsobený terajším podmienkam a normam. 

- Váš dom neje jedinečný. Môže sa kľudne stať že Váš sused bude mat ten istý dom. Prie niekoho to nieje problém, niekomu to môže vadiť. 

- Tak ako sme uvádzali výhodu, že je veľký výber projektov je nutné taktiež povedať, že veľká časť projektov je spracovaná pre ideálne podmienky (veľký pozemok, rovinatý terén, atď..) Napr. aj pri menšom svahovaní Vášho pozemku sa môžu meniť Vaše základy, čo ma vplyv na celkovú cenu domu.

Individuálny projekt (projekt na mieru)

Individuálny projekt je projekt, ktorý vypracovaný na základe Vašich požiadaviek a potrieb.

Výhody:

- Projekt je stavaný presne pre Vás. Prispôsobené sú veľkosti miestnosti a aj ich počet. Taktiež si sami zvolíte či chcete podlahové vykurovanie, alebo radiátory, kotol, alebo tepelné čerpadlo, rekuperáciu áno alebo nie, budete mať bidet, dve sprchy alebo iba vanu, počet izieb atď..

- Nemusíte hľadať a vyberať z XY množstva pôdorysov. Je niekedy veľmi únavne vyberať z toľkých možnosti a to hlavne v prípade ked v každom sa Vám páči istá časť domu.  

- Osadenie je súčasťou projektu. Dom je prispôsobený Vášmu pozemku a situácia , osadenie a prípojky sú už v cene projektu.

- Váš projekt je jedinečný. 

- Prispôsobená cena realizácie. Pri individuálnom projekte sa dá počas projektu regulovať cena Vášho domu  zmenou materiálov, technológie, rozmermi domu a pod..

Nevýhody:

- Hlavnou nevýhodu je určite cena ak to porovnáme voči cene katalógovému projektu. 

- Doba za ktorú sa projekt spracuje je dlhšia. Štandardne je doba spracovania projektovej dokumentácie cca 3 mesiace.

- Neje zaručené či sa s vybraným projektantom/ architektom dopracujte k dizajnu domu ktorý ste požadovali resp. si predstavovali.

Záver

Ak Vám vyhovuje katalógový projekt bez dodatočných zmien a poradili ste sa s odborníkom že je vhodný aj na Váš pozemok (orientácia na svetové strany, zakladanie, rozmery, atď.), tak nemáte čo rozmýšľať a vyberte si ho. Projekt mate takmer hneď hotový a za nižšiu sumu. Upozorňujeme ešte aby ste pripočítali k cene projektu osadenie/prípojky a pýtali sa či spĺňa legislatívne podmienky ktoré sú platné v SR. V prípade že Vám dom už úplne nevyhovuje a sú potrebné ďalšie zmeny, poprípade mate atypický rozmer, či situáciu voči susedom, alebo chcete jedinečný dom tak potom vhodná voľba pre Vás je individuálny projekt rodinného domu. Síce bude drahší(voči katalogovému bez zmien),  ale zohľadňuje všetky Vaše požiadavky a možnosti. 

Pri oboch typoch projektov platí aby ste dôsledne vyberali projekčnú firmu/ ateliér, lebo tvoríte bývanie na dlhú časť života, nie jeden deň. Väčšinou nejde o malú investíciu a kvalitný projekt Vám dokáže ušetriť nielej financie, ale aj množstvo starosti. Pri rozhodovaní na základe ceny myslíte na fakt, že cena projektu je takmer zanedbateľná k celkovej cene stavby.  

ProRea Partners Team 

Ďalšie články